Committees

 KENDRIYA  VIDYALAYA  CHITRAKOOT

Allotment of Duties to the Staff Members for the session 2018-19


1.         Examination Committee

a.        Mr. Alok Shrivastava  I/C

b.        Mrs. Priya Jaiswal

c.        Mr. M. S. Tomar

d.         Mrs. Kavita

 

2.         Admission Committee

a.        Mr. Sameer Shukla  I/C

b.       Mr. Anupam Kumar

c.        Mrs. Anjanee Sharma

d.        Mr. Bhanu Pratap

 

3.         Time Table Committee

            a.       Mr. Mukesh Singh Tomar  I/C

            b.       Mrs. Kavita

 

4.         CCA

            a.       Dr. Anjanee Sharma  I/C

b.        Ms. Feroz Nusrat

 c.       Ms. Renu Tomar

d.         Mr. Bhanu Pratap

 

5          CMP

a.       Ms. Renu Tomar I/C

              b.       Ms. Kavita

              c.         Sh. Bhanu Pratap

              d.         Ms. 

              e.         Ms. 

 

6          Discipline Committee

           a.       Mr. Alok Shrivastava  I/C

           b.       Mr.  Badreesh Shukla

           c.       Dr. Anjanee Sharma 

           d.       Mr. B.L.Gupta

 

 7.         Furniture committee

            a.      Mr. Anand Prakash  I/C

            b       Mr.  Mukesh Singh Tomar

 

8.         computer/ Web site committee/Shala Darpan

a.       Mr.  Sameer Shukla I/C 

b.       Mrs. Priya Jaiswal

c.       Mr. 

d.       Mr. Bhanu Pratap

 

9.         Scouts & guide

a.        Ms. Feroz Nusrat I/C

b.        Dr. Anjanee Sharma

c.        Mr  B.L. Gupta

d.       Mr. Chandrika Yadav

e-         Mr. Bhanu Pratap

 

10.       Purchase Committee

a.        Mr.  B.L. Gupta I/C

 b.       Dr. Anjanee Sharma

c.        Mr. Bhanu Pratap 

 

11.       Maintenance & Repair      committee

a.        Mr. Mukesh Singh Tomar

b.        Mr. Bhanu Pratap

 

12.       Audio Visual Aids

a.        Mr. Mukesh Singh Tomar

b.        Mr. Anil Kumar Tiwari

c.         Mrs. Priya Jaiswal  

d.        Mr. Bhanu Pratap 

 

13.       First Aid

            a.      Mrs. Priya Jaiswal I/C

           b.        Ms. Feroz Nusrat

           c.         Mr. Anand Prakash

            d.     

 

 

14.       Beautification Committee

            a.        Ms. Feroz Nusrat I/C

            b.        Mrs. Anjanee Sharma

          c.          Ms. Renu Tomar 

 

15.       Sanitation & Cleanliness Committee

            a.        Mr. Mukesh Singh Tomar   I/C

            b.        Mrs. Kavita 

            c.        Mr. Vinod Kumar Mishra, Yoga Tr.

 

16.       Rajbhasa Committee

            a.        Mr. Anand Prakash

            b.        Dr. Anjanee Sharma

            c.        Mrs. Priya Jaiswal

            d.        Mr. Brijesh Kumar Dubey

 

17.       AEP

            a.        Dr. Anjanee Sharma

            b.        Mr. M.S. Tomar

             c.       Mrs. Priya Jaiswal

 

 

18.     Sexual Harassment Committee

 

             a.     Dr. Anjanee Sharma

b.       Sh. Anupam Kumar   

b.     Sh. Anshuman Singh 

c.      Mrs. Renu Tomar



19. School Safety Advisory Committee:-

      a.     Sh. Surya Kant Ray 

      b.   Sh. Anshuman Singh 

      c.    Mrs. Dr. Anjanee Sharma 

      d.   Sh. B. L. Gupta

      e.    Mrs. Kavita